Říp, Kalvárie, Milešovka...

Jsme dva kluci, kteří začali s provozováním turistické chaty na Řípu v dubnu 2019.
Tahle práce je pro nás radost a zábava. Zkušenosti jsme nasbírali na Chatě Milešovka, kterou už bohužel neprovozujeme, neb nám ji bezdůvodně v září roku 2019 sebrali.
Štěstí se na nás ale usmálo v pravou chvíli a tak místo Milešovky máme  ještě překrásný Pension pod Kalvárií, kam Vás také zveme. Nedaleko je malebné, filmaři oblíbené město Úštěk, zřícenina hradu Helfenburk, skalní útvar Opičí hlava a samozřejmě také vrch Kalvárie. Ten najdete asi třista metrů od našeho pensionu.

Chata Říp 2019

Naším cílem je udělat z Řípu místo, kde bude turistům i nám dobře. Snažíme se mít maximum výrobků lokálního původu, od jídla až po upomínkové předměty. Staráme se nejen o hospůdku pod rotundou, ale o celý kopec.Díky tomu, že už jsme nějakou dobu provozovali bistro na Milešovce, dostala se k nám poptávka na provozování Chaty Říp. Viděli jsme to jako velkou příležitost. Oslovili jsme tak majitele objektu a ti nám chatu pronajali. Říp je pro Čechy důležité místo a podle nás si zaslouží důstojné a kvalitní občerstvení.

V roce 2019 se nám podařilo interiéru světnice vrátit podobu, kterou měl na začátku 20. století. Uvnitř jsme tak prostory zbavily nánosu asfaltových nátěrů, plastových garnýží, laminátových desek, které se staly součástí interiérů při rekonstrukcích v sedmdesátých a devadesátých letech.

V současnosti provozujeme venkovní bar. Točíme litoměřické pivo z Biskupského minipivovaru U sv. Štěpána – Děkana 11° a v pet lahvích prodáváme i vlastní ležák Říp, který si necháváme v Litoměřicích vařit. V nabídce najdete místo chemických sladkých nápojů i domácí limonády Bohemsca. Nápoje točíme do zálohovaných kelímků. Z Milešovky totiž máme zkušenost, že se tak objem odpadu sníží o 60 %. K jídlu podáváme bezlepkové 100% masové klobásy a párky na tácek, které mají 90% podíl masa, nakládaný hermelín či utopence. Nabízíme i lokální kremrole, perník a koláče. Kávu připravujeme z fairtradové arabiky. Na posilněnou a prohřátí pak doporučujeme bio pálenky ze Zámeckých sadů Chrámce. Prodáváme také upomínkové předměty, část z nich si plánujeme nechat vyrábět v rámci programu Diakonie Krabčice.

Z Řípu chceme udělat ještě příjemnější místo než je. Od začátku cítíme velkou podporu veřejnosti, což nám dodává energii a zároveň nás to žene k tomu, abychom neustávali v práci a stále něco vylepšovali. Naším snem nyní například je, aby na Řípu zazněla Má vlast.

Naše cíle pro rok 2020:

- přežít a nezkrachovat vzhledem k nákaze COVID-19
- omezit provoz, aby nedocházelo k šíření nákazy COVID-19
- vybudovat dětský koutek u chaty
- dále zajišťovat pravidelný úklid celého kopce
- ještě více zútulnit chatu a její okolí
- uspořádat letní kino na Řípu, klidně i víckrát
- nahradit zcela jednorázové plastové nádobí ekologicky nezávadným
- udělat naučnou stezku na vrcholu kopce
- vytvořit mapu vyhlídek na Řípu,
- společně s Říp, o. p. s. vyřešit otázku WC, kanalizace a vody
- společně s Říp, o. p. s. odstranit těch 20 druhů cedulí pod kopcem

- společně s Říp, o. p. s. dát na každou vyhlídku nějakou hezkou ceduli s mapou výhledu místo těch současných, které jsou vyrobeny v malování....jako fakt. Běžte se tam podívat. Na každý vyhlídce.

Naše cíle pro rok 2019:

- zvýšit úroveň služeb - splněno
- snížit množství odpadu produkovaného na Řípu - splněno
- opravit poničené lavičky - splněno
- zajistit pravidelný úklid celého kopce - splněno
- opravit chatu a její okolí - opravili jsme interiér světnice, místnost s barem, natřeli střechu, vysázeli květiny...ale ještě nejsme v cíli!
- zrychlit obsluhu, aby se netvořili nekončící fronty - Ještě na tom pracujeme. V zimních měsících se občas fronty tvořili vzhledem k omezené kapacitě chaty. Ale v létě se venkovní bar velice osvědčil.
- nahradit jednorázové plastové nádobí ekologicky nezávadným - Ještě čekáme, až se na trhu objeví papírové pullitry 🙂
- společně s Říp, o. p. s. vyřešit otázku WC, kanalizace a vody - Čekáme, čekáme. Je to v rukou města Roudnice nad Labem a Říp, o. p. s.
- podporovat a sponzorovat kulturní a sportovní akce na Řípu a v okolí, podporovat oddílové aktivity - Splněno a podporujeme dále 🙂
Pokud máte nápad, co na Řípu ještě zlepšit, určitě nám napište.