Jsme dva kluci, kteří začali s provozováním turistické chaty na Řípu v dubnu 2019. Tahle práce je pro nás radost a zábava. Zkušenosti jsme nasbírali na Chatě Milešovka, kterou i nadále spravujeme. Naším cílem je udělat z Řípu místo, kde bude turistům i nám dobře. Snažíme se mít maximum výrobků lokálního původu, od jídla až po upomínkové předměty. Staráme se nejen o hospůdku pod rotundou, ale o celý kopec.

elias molnar ondrej mirovsky

Chata Říp 2019
Díky tomu, že už nějakou dobu provozujeme bistro na Milešovce, dostala se k nám poptávka na provozování Chaty Říp. Viděli jsme to jako velkou příležitost. Oslovili jsme tak majitele objektu a ti nám chatu pronajali. Říp je pro Čechy důležité místo a podle nás si zaslouží důstojné a kvalitní občerstvení.

Milešovka a Říp mají společné mimo jiné to, že na kopci není voda. Na Říp nyní dovážíme balenou a spolu s velmi akční neziskovou organizací Říp, o. p. s. plánujeme vodovod vybudovat. V okolí je hodně pramenů, takže zkusíme udělat vrt a postavit studnu. S pracemi by se mohlo začít v roce 2020. Hlavním investorem bude Říp, o. p. s., ale my je rozhodně podpoříme. Vedle toho chceme opravit lavičky na vyhlídkách, běžné koše nahradit koši na tříděný odpad a udržovat kopec bez odpadků.

Vnitřní prostory procházejí rekonstrukcí. Chatě bychom ideálně chtěli vrátit podobu, kterou měla na začátku 20. století. Uvnitř ji tak chceme zbavit nánosu asfaltových nátěrů, plastových garnýží, laminátových desek které se staly součástí interiérů při rekonstrukcích v sedmdesátých a devadesátých letech.

V současnosti provozujeme venkovní bar. Točíme litoměřické pivo z Biskupského minipivovaru U sv. Štěpána – Děkana 11° a v pet lahvích prodáváme i vlastní ležák Říp, který si necháváme v Litoměřicích vařit. V nabídce najdete i limonády jako jsou malinkovka, kofola či domácí citronáda. Nápoje točíme do zálohovaných kelímků. Z Milešovky totiž máme zkušenost, že se tak objem odpadu sníží o 60 %. K jídlu podáváme bezlepkové 100% masové klobásy a párky na tácek, které mají 90% podíl masa, nakládaný hermelín či utopence. Nabízíme i lokální kremrole, perník a koláče. Kávu připravujeme z fairtradové arabiky. Na posilněnou a prohřátí pak doporučujeme bio pálenky ze Zámeckých sadů Chrámce. Prodáváme také upomínkové předměty, část z nich si plánujeme nechat vyrábět v rámci programu Diakonie Krabčice.

Z Řípu chceme udělat ještě příjemnější místo než je. Od začátku cítíme velkou podporu veřejnosti, což nám dodává energii a zároveň nás to žene k tomu, abychom neustávali v práci a stále něco vylepšovali. Naším snem nyní například je, aby na Řípu zazněla Má vlast.

Naše cíle pro rok 2019:
- zvýšit úroveň služeb
- snížit množství odpadu produkovaného na Řípu
- zajistit pravidelný úklid celého kopce
- opravit chatu a její okolí
- zrychlit obsluhu, aby se netvořili nekončící fronty
- nahradit jednorázové plastové nádobí ekologicky nezávadným
- společně s Říp, o. p. s. vyřešit otázku WC, kanalizace a vody
- podporovat a sponzorovat kulturní a sportovní akce na Řípu a v okolí, podporovat oddílové aktivity
Pokud máte nápad, co na Řípu ještě zlepšit, určitě nám napište.