Vyberte stránku
Jsme dva kluci, kteří začali s provozováním turistické chaty na Řípu v dubnu 2019. Tahle práce je pro nás radost a zábava. Zkušenosti jsme nasbírali na Chatě Milešovka, kterou i nadále spravujeme. Naším cílem je udělat z Řípu místo, kde bude turistům i nám dobře. Snažíme se mít maximum výrobků lokálního původu, od jídla až po upomínkové předměty. Staráme se nejen o hospůdku pod rotundou, ale o celý kopec.

Historie chaty
Těsně pod vrcholem hory Říp a rotundou sv. Jiří stojí už přes to let převážně dřevěná chata s prvky secese a folkloru. Podle dostupných pramenů ji roku 1909 postavil Klub českých turistů. Největší zásluhu na tom měl tehdejší okresní hejtman Roudnice nad Labem a předseda roudnického Klubu českých turistů Václav Bouma. Od té doby se tak chatě říká také Boumova. Jejími původními majiteli byli Lobkowiczové. Ti o ni však v polovině 20. letech přišli. Zpátky ji získali v roce 1992 a vlastní ji dodnes.

Prvními provozovateli byli manželé Josef a Růžena Kotkovi, kteří se na Říp přestěhovali z blízké obce Rovné a žili na hoře i se synem a dvěma dcerami dvacet let. Vodu na kopec vozil v sudech kočí, zásoby se vynášely a děti chodily do škol do Rovného a později do Roudnice. Kotkovi měli u chaty hospodářství, chovali kozy i slepice. Když přijel vlak s turisty a chtěli je dobře pohostit, mohli tak uvařit čerstvý slepičí vývar. Josef i Růžena byli kuchaři. Na chatě ale vařila spíše paní Kotková, její kuchyně byla vyhlášená. Svým hostům připravovala bramborové placky, pouťové koláčky i švestkové knedlíky. O nedělích pak na chatu chodila místní smetánka na husu.

Pravnučka prvních provozovatelů a místní patriotka paní Bařtipánová žije v blízkosti Řípu dodnes a na horu má z domu, kde žil už její dědeček Stanislav Kotek, krásný výhled. Stanislav se v mládí vyučil číšníkem a na chatě i nějaký čas obsluhoval. Vztah k Řípu v rodině zůstal, pro paní Bařtipánovou představuje Říp nejkrásnější horu, kterou kdy viděla.

O dalších provozovatelích zatím nemáme detailní informace. V kraji byl nicméně proslulý Rudolf Vávra z Vražkova, který na Říp jezdil na své stopětadvacítce. Známý byl tím, že když přijel, vyndal klíče a motor běžel dál. Chatu spravoval se svou ženou Marií. Dalším vyhlášeným správcem byl Jiří Voves. Za jeho časů se na Říp chodilo hrát a zpívat. Vypráví se, že když přišlo hodně lidí, usmažil bramboráky, narazil pivo a když se večírek protáhl, na kopci se i spalo. V devadesátých letech byl provozovatelem pan Šimáček. Ten skončil v roce 2019 a chatu jsme převzali my – Ondřej a Eliáš – a v dubnu tady otevřeli nové občerstvení.

Chata Říp 2019
Díky tomu, že už nějakou dobu provozujeme bistro na Milešovce, dostala se k nám poptávka na provozování Chaty Říp. Viděli jsme to jako velkou příležitost. Oslovili jsme tak majitele objektu a ti nám chatu pronajali. Říp je pro Čechy důležité místo a podle nás si zaslouží důstojné a kvalitní občerstvení.

Milešovka a Říp mají společné mimo jiné to, že na kopci není voda. Na Říp nyní dovážíme balenou a spolu s velmi akční neziskovou organizací Říp, o. p. s. plánujeme vodovod vybudovat. V okolí je hodně pramenů, takže zkusíme udělat vrt a postavit studnu. S pracemi by se mohlo začít v roce 2020. Hlavním investorem bude Říp, o. p. s., ale my je rozhodně podpoříme. Vedle toho chceme opravit lavičky na vyhlídkách, běžné koše nahradit koši na tříděný odpad a udržovat kopec bez odpadků.

Vnitřní prostory procházejí rekonstrukcí. Chatě bychom ideálně chtěli vrátit podobu, kterou měla na začátku 20. století. Uvnitř ji tak chceme zbavit nánosu asfaltových nátěrů, plastových garnýží, laminátových desek které se staly součástí interiérů při rekonstrukcích v sedmdesátých a devadesátých letech.

V současnosti provozujeme venkovní bar. Točíme litoměřické pivo z Biskupského minipivovaru U sv. Štěpána – Děkana 11° a v pet lahvích prodáváme i vlastní ležák Říp, který si necháváme v Litoměřicích vařit. V nabídce najdete i limonády jako jsou malinkovka, kofola či domácí citronáda. Nápoje točíme do zálohovaných kelímků. Z Milešovky totiž máme zkušenost, že se tak objem odpadu sníží o 60 %. K jídlu podáváme bezlepkové 100% masové klobásy a párky na tácek, které mají 90% podíl masa, nakládaný hermelín či utopence. Nabízíme i lokální kremrole, perník a koláče. Kávu připravujeme z fairtradové arabiky. Na posilněnou a prohřátí pak doporučujeme bio pálenky ze Zámeckých sadů Chrámce. Prodáváme také upomínkové předměty, část z nich si plánujeme nechat vyrábět v rámci programu Diakonie Krabčice.

Z Řípu chceme udělat ještě příjemnější místo než je. Od začátku cítíme velkou podporu veřejnosti, což nám dodává energii a zároveň nás to žene k tomu, abychom neustávali v práci a stále něco vylepšovali. Naším snem nyní například je, aby na Řípu zazněla Má vlast.

Naše cíle pro rok 2019:
- zvýšit úroveň služeb
- snížit množství odpadu produkovaného na Řípu
- zajistit pravidelný úklid celého kopce
- opravit chatu a její okolí
- zrychlit obsluhu, aby se netvořili nekončící fronty
- nahradit jednorázové plastové nádobí ekologicky nezávadným
- společně s Říp, o. p. s. vyřešit otázku WC, kanalizace a vody
- podporovat a sponzorovat kulturní a sportovní akce na Řípu a v okolí, podporovat oddílové aktivity
Pokud máte nápad, co na Řípu ještě zlepšit, určitě nám napište.